top of page

ПРАВОВЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНЯТ

«Перш ніж дитина осмислить усю глибину тієї істини, що вона – громадянин своєї країни, і це покладає на неї великі обов’язки, вона має навчитись платити добром за добро, творити своїми силами щастя і радість іншим людям»

(В.Сухомлинський)

«Правове виховання дітей дошкільного віку»

    

  «Діти не майбутні особи;

вони вже особи.

Діти – істоти, в душах

яких відкриваємо зародок

всіх думок і відчуттів,

які хвилюють нас,

і підростанням цих зародків

треба керувати з ніжністю».

(Януш Корчак)

   

 

     З настанням XXI століття у всьому світі проблема захисту дітей загострилася. Соціально – економічна ситуація сучасного суспільства відбивається перш за все на дітях. Зростає безпритульність, наркоманія, насильство. Збільшилася кількість дітей, що залишилися без батьківського нагляду. І головним завданням нашої держави є – захист прав дитяти, збереження генофонду нації.

     Для формування у дітей елементарних уявлень про права і свободи, пошани і терпимості до інших людей на наш погляд поважно не лише давати знання, але і створювати умови для практичного вживання. Вибрані види діяльності, що ведуть для дошкільників: ігрова і художньо - продуктивна, проводяться ролеві ігри, що театралізуються, дидактичні; вправи на розвиток емоційної сфери, емпатії, комунікативних умінь і навиків. Організація проблемно – пошуковій діяльності допоможе дитині відтворити засвоєні дії, побачити з боку як виглядає той або інший вчинок, які відчуття і емоції він викликає. Виготовлення емблем, плакатів, їх презентація залучить дітей до спільної продуктивної діяльності.

Завдання, які стоять перед педагогами по правовому вихованню дітей:
  • Виховувати в кожній дитині відчуття самоповаги, значущості, упевненості в собі.

  • Виховувати у дітей кращі людські якості: чесність, добро, ощадливість.

  • Формувати різницю між добром і злом.

  • Формувати уяву про сім'ю, родичів, предків. Берегти честь сім'ї, її традиції. Виховувати любов до рідного краю.

  • Розширювати знання і прививати повагу до праці дорослих, дбайливо відноситися до результатів праці.

  • Виробляти у дітей навики ефектівного спілкування із старшими, однолітками.

  • Завдання вирішувати в різних видах діяльності.

     Серед функцій, які виконує дошкільна установа в системі освіти, велике місце повинне займати виховання основ правової свідомості з дошкільного віку, формування у дітей елементарних уявлень про свої права і свободу, розвиток, повагу і терпимості до інших людей і їх прав.

  Основними принципами реалізації програми по правовому вихованню являються систематичність роботи по правовому вихованню, взаємозв'язок із заняттями по розвитку мови, ознайомленню з тим, що оточує.

Основні завдання правового виховання:
  • Виховувати в кожній дитині відчуття власної гідності, значущості, упевненості в собі.

  • Дати уявлення про права і обов'язки дитини.

  • Виховувати у дітей кращі людські якості: чесність, порядність, скромність, сміливість, доброзичливість, організованість, дисциплінованість, самостійність, відповідальність, прагнення до досягнення мети, відчуття відповідальності.

  • Формувати уявлення про сім'ю, рід. Виховувати поважливе відношення до рідних, старших. Вчити берегти честь сім'ї, її традиції.

  • Виховувати любов до рідного краю. Розширювати уявлення дітей про Батьківщину, людях які представляють її. Розповідати про історичні події, традиції українського народу. Познайомити з державними символами.

  • Поглибити інтерес до праці дорослих, бережливе відношення до результатів роботи, бажання допомагати тим, хто працює, формувати свідоме відношення до своїх обов'язків в дитячому садку і сім'ї. Виховувати відчуття відповідальності за доручену справу.

  • Виробляти у дітей навики ефективного спілкування із старшими, однолітками, молодшими дітьми. Виховувати уміння знаходити рішення в конфліктних ситуаціях.

Емоційне (психологічне) насильство.

    

 

 

 

   

 

 

    Емоційним (психологічним) насильством є однократне або хронічне психічна дія на дитину відкидання з боку батьків та інших дорослих, в наслідку чого у дитині порушується емоційний розвиток, поведінка і здібність до соціалізації. До цієї форми насильства відносяться:

- погроза у адрес дитини яка виявляється у словесній формі без застосування фізичної сили, зневага та приниження її гідності, відверте неприйняття та постійна критика;

- позбавлення дитини необхідної стимуляції і емпатії, ігнорування її потреби у безпечному оточенні, батьківської любові, висування до дитини надмірних вимог, що не відповідають його віку або можливостям;

- однократний брутальний психологічний вплив, який викликає у дитині психічну травму;

- навмисна ізоляція дитини, позбавлення її соціального контакту.

Особливості дітей, які піддаються емоційному (психологічному) насильству:

- затримка психічного розвитку;

- трудність в умінні сконцентруватися;

- низька самооцінка;

- надмірна потреба в увазі;

- невміння спілкуватися з однолітками (запобіглива поведінка, надмірна поступливість або агресивність);

- неправда, крадіжка;

- нервово-психічні, психосамотичні захворювання: невроз, енурез, порушення сну та апетиту, шкіряні захворювання, астма.

Особливості поведінки дорослих, тих, що здійснюють емоційне (психологічне) насильство:

- не втішають дитину, коли вона в цьому має потребу;

- публічно ображають, лають, висміюють дитину, принижують;

- порівнюють з іншими дітьми не в її користь, постійно понад критично відносяться до нього;

- звинувачують її у всіх своїх невдачах.

Що можна зробити, щоб допомогти дитині?

Будьте уважні до дитини, постарайтесь з’ясувати причини її емоційних та поведінкових особливостей;

Запропонуйте батькам звернутися до психолога, родинного терапевта по консультативну допомогу.

      Правове виховання дошкільника починається з виховання у нього почуття власної гідності, поваги до самого себе. Тільки поважає самого себе і свої права людина здатна по-справжньому поважати інших людей та їх права.
    Тому в дошкільному закладі і сім'ї необхідно створити атмосферу визнання індивідуальності дитини, поваги його особистості, а самій дитині надати можливість реалізовувати свої людські права Він повинен володіти свободою вибору, проявляти активність, ініціативність, самостійність, мати можливість висловлювати власну думку, проявляти шанобливе ставлення до думки інших, вміти надавати допомогу і приймати її. Без цього не можуть розвиватися такі необхідні кожній людині громадянські якості, як активність, самостійність, рішучість, відповідальність. 

Виховання в дусі прав людини спрямоване на формування у дитини почуття справедливості, загальної рівності прав і можливостей. Тому неприпустимі несправедливість, заходи впливу, принижаючі людську гідність дітей, порушують їх право бути коханими, рівними серед інших. 

     Правова освіта дошкільнят передбачає ознайомлення юних громадян з конкретними і зрозумілими їм правами.

1. Права на гідне існування, виживання, що включає право на життя і здоров'я, житло, їжу, ім'я, родину, турботу батьків, громадянство.
2. Права на розвиток, освіту, відпочинок і дозвілля.
3. Права на захист від приниження, насильства та експлуатації, а також особливі права дітей-інвалідів та сиріт.
4. Права на свободу слова, думки та діяльності. 

        Знайомство дітей з їхніми правами доцільно здійснювати в двох напрямах: "Я мої права", "Я і права інших людей". Це сприяє розумінню таких простих і водночас складних істин, як: "Мої права - це мої можливості, мої свободи", "Мої права закінчуються там, де починаються права іншої людини". 

        Правове виховання та навчання дитини гармонійно поєднується з його громадянським, моральним, трудовим і валеологічним вихованням, а також тісно взаємопов'язано з основними розділами базисної програми "Пралеска". 

       Елементарні правові знання включаються до загального і необхідний дітям комплекс знань про життя. Вони є доповненням до знань про навколишній світ, соціальної дійсності. 

Виховання громадянина, що бере активну участь в житті суспільства, передбачає знайомство з правом на освіту, придбання професії за своїм вибором, правом на працю. 

      Ознайомлення з правами людини сприяє моральному становленню особистості дитини, формування етичних уявлень, гуманних почуттів і взаємовідносин, допомагає прищепити повагу до себе і іншим людям. Знайомлячись з правами, діти вчаться зважати на думку та інтересами інших людей (право на власну думку), захищати слабких (право на особливий захист), справедливо вирішувати виникаючі суперечки і конфлікти, адекватно оцінювати свої дії і вчинки. 

     Збереження і зміцнення здоров'я кожної дитини - одне з найважливіших завдань дошкільного закладу. У процесі ознайомлення з правами діти дізнаються про відповідальність за своє здоров'я, необхідності його берегти і зміцнювати, освоювати способи оздоровлення і безпечної поведінки. 

     Необхідно також пам'ятати, що формування почав морально-правової культури у дітей багато в чому залежить від загальної соціально-правової ситуації, рівня правової культури педагогів та батьків, а також ефективності засобів та методів первісної правової освіти.

bottom of page