top of page

Сумська міська рада

VIIІ СКЛИКАННЯ  XVII  СЕСІЯ  РІШЕННЯ

 

від  23 грудня  2021  року  № 2578 - МР

м. Суми

 

Про затвердження вартості харчування

однієї дитини на день та порядку і умов

забезпечення харчуванням дітей пільгових

категорій закладів освіти, підпорядкованих

управлінню освіти і науки Сумської міської ради

і.jpg

СУМСЬКА МІСЬКА РАДА

ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ  (ЯСЛА-САДОК) № 30 «ЧЕБУРАШКА»

СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(ЗДО № 30 «ЧЕБУРАШКА» СМР)

 

 НАКАЗ

___30 вересня 2023 р.______            м. Суми                                   №__89____

 

 Про організацію харчування

дітей в ЗДО № 30 «Чебурашка» СМР

на 2023-2024 навчальний рік

 

          На виконання Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; Постанов Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»  (із змінами), від 02 лютого 2011 р. № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення  податком на додану вартість» (із змінами); наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 жовтня 2012 р. № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)» (із змінами); спільних наказів Міністерства охорони здоров’я України і Міністерства освіти і науки України від 01 червня 2005 р. № 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», від 17 квітня 2006 р.  № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» (із змінами); рішення Сумської міської ради від  23 грудня 2021 р. № 2578-МР «Про затвердження вартості харчування однієї дитини на день та порядку і умов забезпечення харчуванням дітей пільгових категорій закладів освіти, підпорядкованих управлінню освіти і науки Сумської міської ради», (із змінами), наказу управління освіти і науки СМР від 28 серпня 2023 р. № 208 « Про організауцію харчування дітей у закладах дошкільної освіти та у дошкільних підрозділах СПШ № № 11,14,28,32, ССПШ № 31, НВК № 16 СБНРЦ № 1 у 2023/24 навчальному  році»,  з метою забезпечення  раціонального харчування дітей за результатами проведеного моніторингу серед батьків та їх запитом

 

НАКАЗУЮ:

 

         1. Корягіній С.О., завідувачу:

         1.1.ОРГАНІЗУВАТИ в закладі  дошкільної освіти дворазове (сніданок, обід)  харчування дітей з 02 жовтня 2023 р.

         1.2.ВИКОНУВАТИ нормативно-правові документи щодо організації харчування дітей у закладі дошкільної освіти.

         1.3.ЗАБЕЗПЕЧИТИ виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 жовтня 2012 р. № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)».

         1.5.ЗДІЙСНЮВАТИ контроль за станом організації харчування дітей у закладі із залученням представників батьківського комітету, щомісяця обговорювати вищезазначене питання на нараді при керівникові.

         1.6.ЗАБЕЗПЕЧИТИ виконання норм харчування відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»  (із змінами).

         1.7.ЗАСТОСОВУВАТИ в закладі спосіб організації харчування: приготування та реалізація готових страв закладом освіти самостійно (працівниками, що входять до штатного розпису закладу).

         1.8.ЗАСТОСОВУВАТИ форму організації харчування в ЗДО –  монопрофільне меню, що визначає один набір страв та не передбачає самостійного вибору споживачами його компонентів.

   1.9. ЗАБЕЗПЕЧИТИ  виконання статті 30 Закону України «Про освіту», надавати  на веб-сайті відкритий доступ до інформації про кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, про постачальників продуктів харчування, ціни на них.

          1.10.ВСТАНОВИТИ  відповідно до п.3, 7, Норм харчування в закладах освіти та в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою КМУ від 24 березня 2021 р. № 305  вартість одноразового харчування(обід) для дітей раннього та молодшого дошкільного віку 18,00 гривень, середнього та старшого дошкільного віку- 23,00 гривень.           

         1.11.ВСТАНОВИТИ розмір плати для батьків за одноразове харчування(обід) дітей у розмірі 75 відсотків від встановленої вартості харчування (обід),  (оплату здійснювати за дні відвідування дитиною закладу освіти).

         1.12.ЗМЕНШИТИ на 50 відсотків розмір плати за одноразове харчування(обід) дітей для батьків, які мають трьох і більше дітей.

         1.13.ОРГАНІЗУВАТИ за потреби безкоштовне одноразове  харчування  (обід) для:

дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;

дітей з інвалідністю;

дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;

дітей із числа внутрішньо переміщених осіб;

дітей, батьки яких є захисниками України або загиблими (померлими) захисниками України;

дітей, батьки яких є учасниками бойових дій на території інших держав;

дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»;

дітей із сімей, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у комунальних закладах дошкільної освіти;

дітей з особливими освітніми потребами спеціальних та інклюзивних груп.

   1.14. ІНФОРМУВАТИ управління освіти і науки Скумської міської ради про всі нестандартні випадки, які повязані з харчуванням дітей

         2. Глушко В.Л., бухгалтеру, з 02 жовтня 2023 р.:

         2.1.ЗДІЙСНЮВАТИ відповідно законодавства розподіл коштів на організацію безоплатного гарячого харчування, здобувачів освіти, облік і звітність за використання коштів, які виділяються на безоплатне харчування в закладі освіти.

         2.2. АНАЛІЗУВАТИ систематично ціни в регіоні, які діють на момент поставки продукції, при укладанні договорів та порівнювати їх із середньостатистичними по місту Суми.

         2.3.НАДАВАТИ перевагу локальним агропромисловим підприємствам за умови постачання якісної та безпечної продукції  під час вибору постачальників сезонних овочів, фруктів, ягід, злакових, бобових продуктів.

         2.4.ПРОВОДИТИ аналіз ефективності використання коштів, передбачених на харчування дітей.

         2.5.ЗДІЙСНЮВАТИ закупівлі харчових продуктів та/або послуг з харчування здійснюються з урахуванням доступності продовольства, рецептури та необхідності зміни страв у примірному чотиритижневому сезонному меню.Заплановані закупівлі харчових продуктів та/або послуг з харчування повинні на 100 відсотків відповідати вимогам норм харчування.

     

   3. ВИЗНАЧИТИ   відповідальною особою за організацію харчування дітей в ЗДО Сидорчук Марину Миколаївну, сестру медичну старшу.

         3.1.Відповідальній  особі, з 02 жовтня 2023 р.:

         3.1.1.ЗДІЙСНЮВАТИ щоденний контроль за якістю харчування, дотриманням технології приготування страв, доброякістю продуктів харчування, які приймаються до закладу, термінами і умовами їх зберігання, санітарним станом харчоблоку та транспорту, яким постачаються продукти харчування.

          3.1.2.ВЕСТИ  загальний облік здобувачів освіти, що забезпечуються гарячим харчуванням, у тому числі безоплатним гарячим харчуванням, а також здобувачів освіти з особливими дієтичними потребами.

         3.1.3. СКЛАДАТИ примірне чотиритижневе сезонне меню (в разі вибору способу організації харчування шляхом приготування та реалізації готових страв відповідним закладом самостійно),  що містить набір страв, вихід (масу) їх порцій для різних вікових груп, враховувати  особливі дієтичні потреби здобувачів освіти/дітей (у разі наявності), сезонність (осінь, зима, весна, літо).

          3.1.4. СКЛАДАТИ щоденне меню-розклад з урахуванням  дієтичного харчування.

          3.1.5.ЗДІЙСНЮВАТИ заміну страв та продуктів харчування тільки у разі винекнення обєктивних причин (проблема з постачанням або якістю чи безпечністю окремого харчового продукту) та в межах примірного чотиритежневого сезонного меню.

          3.1.6. ЗНІМАТИ пробу з готових страв. Результати зняття проби вносити до відповідного бракеражного журналу.

          3.1.7.ЗДІЙСНЮВАТИ  контроль за проходженням працівниками обов’язкових профілактичних медичних оглядів; дотриманням правил особистої гігієни, наявністю гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку та проведення гігієнічного навчання.

          3.1.8.ПРОВОДИТИ роз’яснювальну роботу серед вихованців та батьків щодо раціонального режиму харчування дітей та збалансованості раціону як вдома, так і в закладі освіти, профілактики кишково-шлункових інфекцій, додержання правил особистої гігієни.

         3.1.9. РОЗМІЩУВАТИ меню на відведеному для цього стенді, веб-сайті закладу в Інтернеті  та доводити через інші канали комунікації, доступні для дітей та їх батьків або інших законних представників, щодня.

         3.1.10.ДОТРИМУВАТИСЬ вимог ведення  документації щодо здійснення організації харчування дітей згідно з чинним законодавством.

         4. Гребенюк Г. В., комірнику, з 02 жовтня 2023 р.:

         4.1.НЕСТИ повну матеріальну відповідальність за приймання, збереження і видачу продуктів харчування та продуктової сировини.

         4.2.  ДОТРИМУВАТИСЬ вимог ведення  документації щодо здійснення організації харчування дітей згідно з чинним законодавством.

         4.3. ПРИЙМАТИ до закладу продукти харчування, продовольчу сировину тільки за  наявності товарно-транспортної накладної і відповідних супровідних документів, які засвідчують їх походження та якість. Не приймати в заклади освіти харчові продукти з вмістом синтетичних  барвників, ароматизаторів, підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів.  

         5. Кириченко О.М., Сень М.М. кухарям, з 02 жовтня 2023 р.:

         5.1. ЗДІЙСНЮВАТИ приготування готових страв для їх споживання  з дотриманням послідовності та поточності технологічного процесу, рецептури, а також відповідно до вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів та норм харчування.

         5.2. НЕСТИ відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, повноту закладки продуктів і вихід страв, якість і своєчасне приготування їжі, відбір та зберігання добової проби страв, додержання правил особистої гігієни, санітарний стан приміщень харчоблоку.

         5.3.ДОТРИМУВАТИСЬ вимог ведення  документації щодо здійснення організації харчування дітей згідно з чинним законодавством.

         6. Сергєєвій О.І., підсобному  робітнику, з 02 жовтня 2023 р.: 

         6.1.ЗАБЕЗПЕЧИТИ виконання вимог санітарно-гігієнічного стану харчоблоку.

         7. Вихователям , з 02 жовтня 2023 р.:

         7.1.ВЕСТИ  облік здобувачів освіти, що забезпечуються харчуванням, щодня.

         7.2.ФОРМУВАТИ принципи здорового харчування.

         8. Помічникам вихователів, з 02 жовтня 2023 р.:

         8.1.ДОТРИМУВАТИСЬ графіка отримання  їжі з харчоблоку.

         8.2.ЗАБЕЗПЕЧИТИ виконання  санітарно-гігієнічних правил  під час організації харчування дітей.

         8.3.РОЗДАВАТИ дітям їжу відповідно до орієнтовного обсягу готових страв та окремих продуктів.

         8.4. ДОТРИМУВАТИСЬ правил сервірування столу згідно з меню.

         9. Космач І.О., вихователю-методисту, з 02 жовтня 2023 р.:

         9.1.АКТИВІЗУВАТИ проведення просвітницько-роз’яснювальної роботи серед дітей та їх батьків з питань раціонального харчування, формування здорового способу життя.

         9.2. ПОРУШУВАТИ питання організації харчування на загальних зборах, педагогічних радах, обговорювати на виробничих нарадах.

         10. Авраменко Т.М., завідувачу господарства, з 02 жовтня 2023 р. за потреби:

         10.1.ПРОВОДИТИ заміну столового посуду, кухонного інвентарю, спецодягу.

         10.2.ПРОВОДИТИ ремонти технологічного та холодильного обладнання.

         10.3.ЗАБЕЗПЕЧИТИ групові приміщення, харчоблок миючими засобами, деззасобами.

         11. Вважати таким, що втратив чинність наказ  від 31 ерпня 2022 р. № 73 «Про організацію харчування дітей в ЗДО № 30 «Чебурашка» СМР на 2023/2024 навчалний  рік».

         12. Контроль за виконанням  наказу залишаю за собою.

 

Завідувач                                                                                Світлана КОРЯГІНА

                                                     СУМСЬКА МІСЬКА РАДА
           ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ  (ЯСЛА-САДОК) № 30 «ЧЕБУРАШКА»
                                               СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
                                            (ЗДО № 30 «ЧЕБУРАШКА» СМР)

НАКАЗ
31 серпня 2023 р.                                   м. Суми                                                       № 73

Про організацію харчування
дітей в ЗДО № 30 «Чебурашка» СМР
на 2023-2024 навчальний рік

        

ЗАХОДИ

щодо поліпшення якості харчування дітей у 2023/2024 н. р. в ЗДО

№ 30 «Чебурашка» СМР

          Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі) відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем. Графік видачі їжі затверджується завідувачем закладу.

    Харчоблок дошкільного навчального закладу включає: цехи (гарячий, овочевий), комору сухих продуктів, мийку кухонного посуду та холодильну камеру, окремі приміщення зберігання продуктів (овочів, фруктів, хліба і т.д.).     Устаткування харчоблоку: кухня (цех для приготування їжі); холодильна камера; холодильник з термометром для контролю температурного режиму); шафа жарова; технологічне обладнання: дві плити, каструлі для приготування страв, відповідно марковані щодо їх призначення, електричний привод з функцією м’ясорубки; столи для обробки продуктів харчування (покриття поверхонь з нержавіючою сталлю) і промарковані – окремо для сирої і готової продукції; шафи та стелажі.

      Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо) все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюються при забрудненні.

     Згідно норм на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезінфікуючі засоби та методичні рекомендації по їх застосуванню, розроблені на основі «Регламенту із застосування дезінфікуючих засобів», Санітарно-гігієнічний стан харчоблоку та допоміжних приміщень відповідає вимогам «Санітарному регламенту» та охорони праці.

    Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв). В ДНЗ ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню; щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складаємо меню-розклад окремо для двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування; кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи кухарів.

      В ДНЗ здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей сестрою медичною та завідувачем ДНЗ. Результати фіксуються у відповідних журналах контролю за організацією харчування згідно чинного законодавства. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників. Кожного дня, сестрою медичною старшою ведеться огляд працівників харчоблоку на гнійничкові захворювання, який фіксується в журналі здоров’я працівників харчоблоку. Систематично контролюється проходження працівниками харчоблоку медичних оглядів, відповідно до чинного законодавства. Планово проводиться контроль за санітарно-гігієнічним станом харчоблоку, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотриманням термінів реалізації, виконанням норм харчування.

     Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад на протязі дня. Бракеражною комісією дошкільного навчального закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення. Термін реалізації визначається підприємством, постачальником, тому продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (молоко, кисломолочні продукти, м'ясо, риба, тощо) реєструється в журналі «Журнал бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються дати та час останнього терміну реалізації.

    Комірник та сестра медична старша ведуть суворий облік продуктів харчування, який фіксується у «Книзі складського обліку», де вказується дата їх надходження, постачальник тощо. Комірник дотримується термінів реалізації продуктів, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно меню.

       Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, має достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.

      Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів сестра медична старша веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної цінності деяких продуктів харчування.

    Сестра медична старша ДНЗ контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.  

      Шеф-кухар закладу відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху.

     Особлива увага в технології приготування приділяється приготуванню їжі (тушкування та додаткова обробка страв). Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв. Включення до асортименту нових продуктів та страв проводиться тільки за умови отримання позитивного висновку МОЗ України.

     Завідувач, сестра медична, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках та на web-сайті ДНЗ.

   Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі, в інформаційних куточках груп та харчоблоку щодня розміщується меню.

bottom of page