top of page

Шановні батьки звертаємо Вашу увагу!

СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

НАКАЗ

23.01.2019                                                                                                      №40

 

Про    недопущення    випадків   булінгу,

порушення педагогічними працівниками

норм професійної етики

 

  З метою недопущення порушення педагогічної етики, норм загальнолюдської моралі, забезпечення емоційного комфорту учасників освітнього процесу, захисту здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, відповідно до пункту 2   статті 54 Закону України «Про освіту», пункту 1 статті 24 Закону України «Про загальну середню освіту», пункту 2 статті 28 та статті 29 Закону України «Про дошкільну освіту», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

 

НАКАЗУЮ:

 

  1. Керівникам закладів освіти м. Суми:

  2. Вжити заходів щодо недопущення порушення правил педагогічної етики з учасниками освітнього процесу та здійснення у ставленні до здобувачів освіти будь-яких форм фізичного та морального насильства (булінг) працівниками закладу освіти.

1.2. Попередити педагогічних працівників про персональну відповідальність за недотриманням педагогічної етики та здійснення у будь-яких формах фізичного та морального насильства (булінг).

1.3. Провести із залученням психологічної служби засідання педагогічних рад, семінари, круглі столи, конференції, тренінги тощо, на яких розглянути питання етичних норм діяльності педагогічних працівників.

1.4. Заслуховувати питання щодо дотримання педагогічними працівниками правил і норм педагогічної етики періодично на засіданнях педагогічної ради, нарадах при керівнику закладу.

1.5. Унести до планів внутрішньошкільного контролю перевірку дотримання норм та правил педагогічної етики під час освітнього процесу.

1.6. Забезпечити у разі необхідності своєчасне інформування управління освіти і науки Сумської міської ради та органів національної поліції про випадки жорстокого поводження з дітьми, насильства над ними або

погрози щодо їх вчинення.

1.7. Довести зміст цього наказу до відома всіх педагогічних працівників закладів освіти під підпис, до 30.01.2019 року.

  1. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

 

 

 

 

Начальник управління освіти і науки                                                   

Сумської міської ради                                                                 А.М. Данильченко

 

  Лист Міністерства освіти і науки України від 13.11.2018 №1/9-691 «Щодо організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти»»

  Лист Сумського обласного лабораторного центру

Міністерства охорони здоров’я України від 22.10.2018 № 03-2/2577

«Про стан ураженості педикульозом населення Сумської області за 9 місяців 2018 року».

    Наказ  Міністерства освіти і науки  України  від 02.10.208 №1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», лист Міністерства освіти і науки  України  від 18.10.2018 №1/9-635 «Щодо реалізації Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня 2017 року №2229.

IMAGE0005.JPG
IMAGE0006.JPG

СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail: osvita@smr.gov.ua 

03.10.2018 № 13.01-18/1511        

  Керівникам закладів освіти м.Суми та батьківській громадськості

 

 

Про роботу

інклюзивно-ресурсного центру

 

         З метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, у тому числі в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, шляхом проведення комплексної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їхнього системного кваліфікованого супроводу, в місті Суми створено Комунальну установу Інклюзивно-ресурсний центр № 1 Сумської міської ради, що знаходиться за адресою: Сумська обл., м. Суми, вул. 20 років Перемоги, 9.

         Завданням вищезазначеного центру є:

  • здійснення комплексноїпсихолого-педагогічної оцінки розвитку дитини;

  • встановлення наявності у дитини особливих освітніх потреб;

  • розроблення рекомендацій щодо освітніх програм;

  • надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами та методичної допомоги педагогічним працівникам та батькам цих дітей.

Просимо довести зазначену інформацію до відома педагогічних працівників та батьківської громадськості.

 

       

 

 

Начальник управління освіти і науки                                   А.ДАНИЛЬЧЕНКО

 

 

 

З А К О Н   У К Р А Ї Н И

Про захист населення від
        інфекційних хвороб

( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, N 29, ст. 228 )

{ Із змінами, внесеними згідно із Законами
   N  913-IV (  913-15 ) від 05.06.2003, ВВР, 2003, N 38, ст.321
   N 3421-IV ( 3421-15 ) від 09.02.2006, ВВР, 2006, N 22, ст.199
   N  723-V  (  723-16 ) від 13.03.2007, ВВР, 2007, N 22, ст.294
   N 1254-VI ( 1254-17 ) від 14.04.2009, ВВР, 2009, N 36-37, ст.511
   N 4496-VI ( 4496-17 ) від 13.03.2012, ВВР, 2013, N  2, ст.4
   N 5460-VI ( 5460-17 ) від 16.10.2012, ВВР, 2014, N 2-3, ст.41 }

{ У тексті Закону слова "спеціально уповноважений центральний  орган  виконавчої  влади  з питань охорони здоров’я" у всіх  відмінках      замінено     словами    "центральний   орган   виконавчої  влади,  що   забезпечує   формування  державної  політики у сфері охорони здоров’я" у відповідному  відмінку згідно із Законом N 5460-VI ( 5460-17 ) від 16.10.2012 }
 

Цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності    органів   виконавчої   влади,   органів   місцевого самоврядування,  підприємств,  установ та організацій, спрямованої на  запобігання  виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію  їх  спалахів  та  епідемій,  встановлює права,  обов'язки  та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері захисту населення від інфекційних хвороб.

 

Стаття 15. Запобігання інфекційним захворюванням у дитячих
                закладах

Прийом дітей  до  виховних,  навчальних,  оздоровчих та інших дитячих закладів  проводиться  за  наявності  відповідної  довідки закладу  охорони  здоров'я,  в якому дитина перебуває під медичним наглядом.  Довідка видається на підставі  даних  медичного  огляду дитини,  якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у

цьому закладі,  а також якщо їй проведено  профілактичні  щеплення згідно  з  календарем  щеплень  і  вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які  не  отримали  профілактичних  щеплень  згідно   з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям  проведено  з  порушенням установлених  строків у зв'язку з медичними протипоказаннями,  при благополучній  епідемічній   ситуації   за   рішенням   консиліуму відповідних  лікарів  вони  можуть  бути  прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому  їх до дитячих закладів установлюються центральним органом виконавчої  влади,  що  забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Працівники дитячих     закладів    підлягають    обов'язковим профілактичним  медичним  оглядам  з  метою  виявлення  хворих  на інфекційні  хвороби  та  бактеріоносіїв  у порядку,  встановленомузаконодавством.

 

Працівники дитячих закладів зобов'язані:

 

вести постійне спостереження за станом здоров'я  дітей,  а  в разі  виявлення  хворого на інфекційну хворобу - вжити заходів для його ізоляції від здорових дітей та  негайно  повідомити  про  цей випадок відповідний заклад охорони здоров'я;

 

систематично проводити   гігієнічне   навчання  та  виховання дітей.

1.png
2.png

Нещепленим дітям

заборонили ходити в дитсадки та школи – указ

     Міністерство освіти та науки спільно з МОЗ видало указ, у якому йдеться, що невакцинованих дітей не впускатимуть на заняття у школи та дитячі садки.

Відповідний документ від 6 вересня 2018 року з підписами Уляни Супрун та Лілії Гриневич був розісланий головам обласних та Київської міської державної адміністрації.

   В документі згадується про "напружену епідемічну ситуацію" з інфекційними хворобами, яка спостерігається в Україні впродовж останніх 5 років.

У МОЗ нагадали, що зараз в Україні спостерігається спалах кору і від початку року зафіксовано майже 30 тисяч випадків захворювання, 13 з яких закінчились летально.

   "Захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру, про що свідчить чергування періодів підйому і спаду захворюваності".

   Враховуючи, що ризик масового поширення зазначених інфекцій особливо збільшується з початком навчального року просимо вжити заходів щодо забезпечення рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров'я обсягу охоплення профілактичними щепленнями або недопущення невакцинованих (за відсутності протипоказань) дітей у заклади освіти,
– йдеться в документі.

   У відомствах нагадують, що ця вимога передбачена статею 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

"Відповідно до цієї статті, дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється", – констатують у МОЗ та Міносвіти.

  У документі також нагадують, діти якого дошкільного та шкільного віку повинні проходити вакцинацію та ревакцинацію.

Міністерство охорони здоров'я, в свою чергу, запевнило, що "на сьогодні в Україні достатня кількість ефективних, якісних та безпечних вакцин", щоб усі вікові групи дітей, які цього потребують, були вакциновані

    Нещеплені діти не можуть ходити у школи й дитсадки – офіційно

Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство освіти і науки України нагадали головам обласних і Київської міської державних адміністрацій про чинні норми закону офіційним листом.

    Згідно з законом, відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або ж коли в дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»). Колективний імунітет допоможе захистити від смертельно небезпечних хвороб тих дітей, які не можуть вакцинуватися з медичних причин.

   Якщо в дитини є протипоказання, їй надають відповідну довідку на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду за участю лікаря педіатра й інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти ухвалює комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.

  Лікарсько-консультативна комісія може ухвалити рішення заборонити відвідування дитиною без профілактичних щеплень навчального закладу, наприклад, у разі ускладнення епідемічної ситуації. У таких випадках питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.

   Наразі в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. З початком навчального року ризик захворіти на ці інфекції зростає, тому дуже важливо щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень, – пояснюють у МОЗ.

   До 6 років діти мають отримати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

    На сьогодні в Україні є достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцин, щоб охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують.

Якщо ваша дитина пропустила вакцинацію за календарем, негайно зверніться до педіатра або сімейного лікаря, щоби надолужити пропущені щеплення.

Які медичні довідки потрібні дитині для відвідування школи

Перед початком навчального року усі діти мають пройти профілактичний огляд. Педіатр чи сімейний лікар видає необхідну для школи довідку (форма №086-1/о), в якій, зокрема, зазначається група для занять фізичною культурою. Крім того, потрібно оновити Карту профілактичних щеплень (довідка форми № 063/о), якщо дитина одержала нові щеплення.

СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail: osvita@smr.gov.ua

 

19.09.2018 № 13.01-18/1427

 

     На виконання протокольного доручення від 12.09.2018 року № 4 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Сумській міській раді управління освіти і науки доводить до Вашого відома, що у зв’язку з виявленням безпритульної тварини, хворої на сказ, введено карантинні обмеження в межах вулиці Герасима Кондратьєва, буд. 215 до Сумського аеропорту.

Загрозливою зоною визначено вул. Аерофлотська, вул. Гризодубової,  вул. Заярного, вул. Твардовського, вул. Нестерова, вул. Івана Багряного, пров. Аерофлотський.

Просимо Вас провести із залученням медичних працівників роз’яснювальну роботу з учнями та  довести до відома батьків вищезазначену інформацію, розмістивши її в інформаційних куточках та на сайтах закладів освіти.

 

Начальник управління освіти і науки                                 А.М. Данильченко

Лист Міністерства освіти і науки  України  від 18.05.2018 №1/11-5480

«Про методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству» та методичний посібник  «Запобігання та протидія насильству»

Лист Міністерства освіти і науки  України  від 17.07.2018 №1/9- 453

  «Про проведення інформаційних кампаній щодо протидії торгівлі людьми».

Звіт завідувача Корягіної С.О. перед колективом і громадськістю за 2017-2018 навчальний рік

Відеоматеріали звіту

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

                                                                                                                                    ЛИСТ

01 лютого 2018 року   

  № 1/9-74

                                                                                                                                    Департаменти (управління) освіти і науки  

обласних, Київської міської державних адміністрацій

Заклади освіти всіх рівнів

 

Щодо застосування державної мови в освітній галузі

 

Міністерство освіти і науки звертає увагу на те, що відповідно до Конституції України, Закону України «Про освіту» мовою освітнього в закладах освіти є державна мова.

З метою виконання в повному обсязі законодавства України в частині застосування української мови в робочий час у закладах формальної освіти (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти науково-педагогічними, педагогічними працівниками, іншим персоналом використовується державна мова.

Таким чином, у закладах освіти уроки, лекції, практичні та семінарські заняття та навчально-виховні заходи в рамках освітнього процесу повинні відбуватися українською мовою. Державна мова має використовуватися як мова навчальних матеріалів, ведення занять, різноманітних заходів, спілкування педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників зі здобувачами освіти в рамках освітнього процесу.

Закон гарантує право для представників корінних народів та національних меншин України навчатися, поряд з державною мовою, їх рідними мовами, а також встановлює перехідний період для закладів, що здійснюють навчання мовами національних меншин.

Згідно з частиною четвертою статті 7 Закону України «Про освіту» «у закладах освіти відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома чи більше мовами — державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу».

Звертаємо також увагу, що педагогічні, науково-педагогічні на наукові працівники згідно зі статтею 54 Закону зобов’язані «виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України» і «додержуватися установчих документів та правил внутрішнього розпорядку закладу освіти».

Крім того, відповідно до частини 1 статті 32, статті 33 Закону України «Про освіту» стандарти загальної середньої освіти лише визначають вимоги до обов’язкових результатів навчання, компетентностей здобуваної загальної середньої освіти відповідного рівня та форми їх державної атестації. Конкретний механізм досягнення цих результатів визначатиметься кожним окремим закладом загальної середньої освіти в затвердженій ним освітній програмі.

Освітні програми з певним мовним компонентом щорічно розробляються закладами загальної середньої освіти.

Освітню програму (без вивчення/із вивченням мови національної меншини, вивченням однієї чи двох іноземних мов тощо) заклад загальної середньої освіти обирає в залежності від свого типу, спеціалізації, освітніх запитів учнів, їхніх батьків із урахуванням кадрового та матеріально-технічного забезпечення.

При цьому рекомендуємо заздалегідь щороку не пізніше 1 березня розпочинати роботу над проектом освітньої програми, широко про це інформувати батьків та учнів з використанням веб-сайту закладу, батьківських зборів, проводити відповідне опитування.

Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти.

Для розширення сфери застосування державної мови в сфері освіти рекомендуємо продовжити роботу з популяризації української мови в учнівському, студентському та педагогічному середовищах, а також, за необхідності, забезпечити підвищення рівня володіння державною мовою педагогічними та науково-педагогічними працівниками.

 

Міністр                                                                                                                              Л. М. Гриневич

СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail:  osvita@smr.gov.ua

 

 

17.01.2017 № 13.01-18/119                                                       Керівнику закладу освіти

 

 

Про проведення профілактичної та

просвітницької роботи щодо

захворюваності на кір

 

         Управління освіти і науки Сумської міської ради направляє Вам лист відділу охорони здоров’я Сумської міської ради щодо епідеміологічної ситуації захворюваності на кір у 2018 році, інформаційний лист «В Україні спалах кору» та Алгоритм організації та проведення протиепідемічних заходів при захворюваності на кір в дитячому закладі для ознайомлення та використання в роботі.

  Звертаємо Вашу увагу що відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (із змінами) «дітям, які  не отримали  профілактичних  щеплень  згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям  проведено  з  порушенням установлених  строків у зв'язку з медичними протипоказаннями,  при благополучній  епідемічній   ситуації   за   рішенням   консиліуму відповідних  лікарів  вони  можуть  бути  прийняті до відповідного
дитячого закладу та відвідувати його».

           Зобов’язуємо Вас взяти під особистий контроль невакцинованих дітей у закладах освіти та сприяти в організації  вакцинації  дітей проти кору.        

Просимо Вас донести вищезазначену інформацію до працівників закладу, учнів, батьків, розмістивши її в інформаційних куточках та на сайтах закладу.

 

МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail:  osvita@smr.gov.ua  

 

СУМСЬКА   

Н А К А З 

18.01.2018                                                                                                             № 23

 

Про заборону збору коштів у закладах освіти м. Суми

 

Відповідно до статті 53 Конституції України, статтей 30, 79 Закону України «Про освіту», на виконання вимог законів України «Про запобігання корупції», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 р. № 1222 «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування», листа Міністерства освіти і науки України від 05.09.2013 р. № 1/9-608 «Щодо благодійних внесків», у зв’язку зі  зверненнями батьків стосовно порушень нормативно-правових актів, які регламентують діяльність закладів освіти, з метою попередження зловживань службовим становищем працівниками закладів освіти, забезпечення конституційного права громадян на доступність і безоплатність освіти, забезпечення прозорості надходження і використання благодійних та спонсорських коштів та уникнення неконтрольованих зборів коштів з батьків у закладах освіти м. Суми

 

Н А К А З У Ю:

 

  1. Заборонити збір готівкових коштів працівниками закладів освіти з батьків, учнів та вихованців для вирішення фінансових питань, пов’язаних з покращенням матеріально-технічного забезпечення, проведенням ремонтних робіт, на подарунки закладу освіти та педагогічним працівникам.

  2. Керівникам закладів освіти:

2.1. Неухильно виконувати вимоги чинного законодавства України щодо отримання, використання та обліку благодійних (добровільних) внесків від юридичних та фізичних осіб.

2.2. Прийом благодійних внесків здійснювати виключно на добровільних засадах та у безготівковій формі на рахунок «Суми за дорученням» з обов’язковим оформленням відповідної бухгалтерської документації згідно з  вимогами чинного законодавства України.

2.3. Вчителям-предметникам заборонити здійснювати будь-які  фінансові операції у закладі освіти та надавати платні освітні послуги, крім тих, які передбачені Переліком платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 796.

2.4. До 01.02.2018 розмістити цей наказ на офіційних веб-сайтах закладів освіти.

2.5. До 16.02.2018 року провести наради з працівниками закладів освіти, довести до відома під розпис цей наказ та опрацювати законодавчу базу щодо порядку отримання благодійних внесків.

2.6. До 23.02.2018 року на батьківських зборах довести наказ до відома батьківської громадськості та опрацювати чинні нормативно-правові акти щодо здійснення благодійної діяльності.

2.7. Забезпечити оприлюднення інформації та документів про свою діяльність, зазначену в статті 30 Закону України «Про освіту», кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством, на веб-сайті закладу освіти або веб-сайті уповноваженого органу Сумської міської ради.

2.8. Щорічно у травні-червні проводити звітування про використання бюджетних та благодійних коштів перед трудовим колективом та  громадськістю.

2.9. Здійснювати контроль за належним виконанням працівниками закладів освіти своїх функціональних обов’язків згідно із посадовою інструкцією та притягувати до відповідальності працівників за примусовий та незаконний збір коштів з батьків, учнів та вихованців.

3. У випадках порушення цього наказу керівників закладів освіти притягувати до відповідальності, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» в межах повноважень.

4. Наказ управління освіти і науки Сумської міської ради від 12.02.2016                  № 117 «Про заборону збору коштів учасниками навчально-виховного процесу в навчальних закладах м. Суми» вважати таким, що втратив чинність.

5.  Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

 

Начальник управління освіти і науки

Сумської міської ради                                                                   А. М. Данильченко

 

Шановні батьки звертаємо Вашу увагу!

 

Наказ Міністерства освіти і науки України

                                                    від 19 грудня 2017 р.    № 1633

                          

              Про затвердження примірного переліку 

          ігрового та навчально-дидактичного обладнання

для закладів дошкільної освіти

                                         

                                                       До уваги батькам

                                             ОБЕРЕЖНО, КІР!



      

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

  Кір був відомий за кілька століть до нашої ери. Збудником його є вірус. Хворий є заразним не тільки, коли у нього є ознаки захворювання, але і за кілька днів до початку захворювання. Особливу роль у поширенні цієї інфекції відіграють хворі з нетиповими формами кору, тобто, коли клініка хвороби слабо виражена чи її не можна розпізнати, оскільки вона більше нагадує інші захворювання. Тоді такі пацієнти не ізолюються вчасно.

  В останні два дні перед появою будь-яких клінічних ознак хвороби та в період висипки хворий на кір виділяє вірус, котрий потрапляє в навколишнє середовище з дрібними крапельками слизу під час кашлю чи просто розмови. Варто зауважити, що вірус швидко і далеко поширюється потоками повітря, особливо через витяжні шахти при протягах, переміщуючись з нижніх поверхів приміщення до верхніх або з одного його кінця в інший.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Сприйнятливість до вірусу кору майже тотальна. Це означає, що ймовірність захворіти на кір в результаті контакту з хворим – 99%. Рідко хворіють діти до тримісячного віку. Вони мають вроджений імунітет від матері (за умови, що жінка хворіла на кір раніше або пройшла вакцинацію), який згодом втрачають.

       При захворюванні на кір звертає на себе увагу поява високої температури тіла у перший день. На 2-3 добу вона може знижуватися до 37-38 градусів. Спостерігаються інші ознаки токсичного впливу вірусу: зниження апетиту, головний біль, порушення сну. У першу ж добу виникають катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів: сухий кашель, хрипкий голос, нежить. З кожним днем вони посилюються. Характерними симптомами хвороби також є кон’юнктивіт, який супроводжуються світлобоязню, сльозотечею. Всі ці симптоми нагадують гострі респіраторні вірусні інфекції. Але особливістю саме кору в цих випадках є наростання катаральних проявів, кашель стає частішим, болісним. Основними ж відмінними рисами, які дозволяють розпізнати кір ще до виникнення висипки на шкірі, є поява на слизовій оболонці щік, губ, ясен висипань, які нагадують манну крупу, та дрібних рожево-червоних плям на м’якому і твердому небі. Особливістю захворювання є й те, що висип спочатку виникає на обличчі, за вухами і впродовж 3-4 діб поширюється поступово вниз, покриваючи шию, тулуб, ноги. Висип має вигляд плям рожево-червоного кольору, які переважно виступають над неураженою шкірою. Часто елементи висипки зливаються. У перші два дні від початку висипань ще зберігаються характерні зміни в ротовій порожнині. Надалі слизова оболонка рота стає яскраво-червоною, та більш чутливою, губи сухими, потрісканими. Все це сприяє приєднанню бактеріальної інфекції та розвитку стоматиту. Останнім етапом у перебігу кору є період одужання, особливість якого полягає в ослабленні захисних сил організму. Отже, в цей час потрібно остерігатися будь-яких інфекційних захворювань.
     Кір може призвести до важких ускладнень, які бувають більш важчими ніж саме захворювання: круп, пневмонія, менінгіт, енцефаломієліт. У випадку виникнення ускладнень захворювання часто завершується летально або інвалідністю.
    Якщо у вас захворіла дитина, негайно викличте дільничного лікаря, саме він має визначити, де потрібно лікувати вашу дитину (вдома або в стаціонарі), призначить відповідне лікування та профілактичні заходи щодо попередження подальшого поширення кору. Великого значення треба надати догляду за шкірою та слизовими оболонками. Проводять гігієнічні ванни з використанням хімічного розчину марганцівки, очі промивають теплою кип’яченою водою, чайною заваркою, відваром ромашки. Кожне око обробляють окремим ватним тампоном від зовнішнього куточка ока до внутрішнього. Цю процедуру треба повторювати 4-5 разів протягом дня.
   Профілактичні заходи у вогнищі кору включають ізоляцію дитини (до п’ятого дня з моменту появи висипань, а у випадках ускладнень – до 10 днів, що зумовлено тривалим виділенням вірусу). Приміщення після ізоляції добре провітрюють, якщо є можливість – проводять квартування. На дітей, які контактували з хворим на кір і не хворіли на дане захворювання, накладають карантин.
   Основним заходом по профілактиці захворювання є щеплення, після якого формується напружений імунітет до 5 років.
   При контакті з хворим на кір рекомендовано щеплення коревою вакциною в термін до 72 год. після контакту з хворим або введення імуноглобуліну. Імуноглобулін вводять дітям від 3 до 12 місяців, а також старшим, які не були щеплені у зв’язку з протипоказаннями. Імуноглобулін треба вводити в перші три дні після контакту. Пізніше його введення не забезпечить попередження кору, але може зробити його перебіг легшим. Тому для попередження захворювання та забезпечення сприятливої епідеміологічної ситуації найефективнішим буде щеплення коревою вакциною. Вакцинацію здійснюють у віці 12 місяців, при відсутності протипоказань, разом із щепленням проти краснухи та паротиту (свинка) у спеціальних кабінетах профілактичних щеплень у дитячих поліклініках. Повторне щеплення (ревакцинації) проводять у віці 6 років.. Колективний імунітет створюється при наявності не менше 95% імунних осіб в колективі.


Отже,

пам’ятайте: захворювання легше попередити, ніж лікувати.

Звіт

завідувача

перед колективом і громадськістю за 2016-2017 н. р.

даний звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки

України від 23.03.2005 р. №178

Інформація

 про проведення капітальних  ремонтів у

закладі.

bottom of page